Przeprowadzka zagraniczna ze zwierzętami domowymi: kompleksowy poradnik

 

Przeprowadzka zagraniczna to wyzwanie nie tylko dla nas, ale i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Aby przejście to było jak najmniej stresujące dla Twojego zwierzaka i dla Ciebie, ważne jest dokładne zaplanowanie każdego etapu – od przygotowań, poprzez podróż, aż po adaptację w nowym miejscu. W tym artykule przedstawiamy kompleksowy poradnik dotyczący przeprowadzki zagranicznej ze zwierzętami domowymi, który pomoże Ci przygotować się do tego procesu, z uwzględnieniem przewożenia zwierząt, kwarantanny, szczepień oraz adaptacji zwierząt do nowego otoczenia.

Przygotowania przed przeprowadzką międzynarodową

1. Sprawdź przepisy dotyczące przewozu zwierząt

Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące wwozu zwierząt. Sprawdź wymagania dotyczące szczepień, dokumentacji zdrowotnej oraz kwarantanny. Informacje te znajdziesz na stronach rządowych lub ambasad.

 Regulacje dotyczące wwozu zwierząt domowych do krajów takich jak Niemcy, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Francja i Belgia są dość spójne, ponieważ większość z nich podlega przepisom Unii Europejskiej regulującym przemieszczanie się zwierząt domowych. Norwegia, choć nie jest członkiem UE, również stosuje podobne zasady. Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne, które pomogą Ci przygotować się do przeprowadzki ze zwierzętami do tych krajów:

Wymagania dotyczące szczepień

  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie: Jest to podstawowe wymaganie dla psów, kotów i fretek przekraczających granice tych krajów. Zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni przed podróżą. Ważne jest, aby szczepienie było aktualne i zarejestrowane w paszporcie zwierzęcia.

Dokumentacja zdrowotna

  • Paszport dla zwierząt domowych: Psom, kotom i fretkom podróżującym do krajów UE wymagany jest unijny paszport dla zwierząt domowych, który potwierdza wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Paszport taki wydawany jest przez uprawnionego weterynarza.
  • Certyfikat zdrowia: Dla państw, które nie są członkiem UE, oprócz paszportu dla zwierząt domowych, może być wymagany dodatkowy certyfikat zdrowia wydany przez weterynarza.

Kwarantanna

  • Dla większości zwierząt domowych przybywających z krajów UE lub z krajów o niskim ryzyku wścieklizny, kwarantanna nie jest wymagana, pod warunkiem spełnienia wymogów dotyczących szczepień i dokumentacji.
  • W przypadku Norwegii oraz innych państw spoza UE zasady mogą być bardziej rygorystyczne, w zależności od kraju pochodzenia. Warto sprawdzić aktualne wymagania dotyczące kwarantanny dla zwierząt przybywających z konkretnych krajów.

Dodatkowe uwagi

  • Mikroczip: Przed wyjazdem zwierzę musi być oznakowane mikroczipem, który jest zgodny ze standardem ISO 11784 lub 11785. Mikroczip powinien być założony przed wykonaniem pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
  • Leczenie: zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis, jeżeli obszar docelowy jest wolny od tego tasiemca (Finlandia, Irlandia, Malta, Norwegia i Irlandia Północna)
  • Wiek zwierzęcia: W większości krajów UE zwierzę musi mieć co najmniej 12 tygodni, aby mogło być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, co oznacza, że minimalny wiek zwierzęcia przy podróży to około 15 tygodni.

Pamiętaj, że przepisy mogą ulec zmianie, a niektóre kraje mogą mieć dodatkowe wymagania lub wyjątki od ogólnych zasad. Zawsze przed podróżą sprawdź aktualne informacje na oficjalnych stronach rządowych lub skontaktuj się z ambasadą kraju docelowego, aby upewnić się, że spełniasz wszystkie wymagania.

2. Wizyta u weterynarza

Zaplanuj wizytę u weterynarza, aby upewnić się, że Twoje zwierzę jest zdrowe i gotowe do podróży. Weterynarz pomoże Ci również w dopełnieniu wszelkich wymaganych szczepień oraz wystawi niezbędne certyfikaty zdrowia.

3. Wybór odpowiedniego transportu

Zdecyduj, czy zwierzę będzie podróżować z Tobą, czy zostanie przetransportowane przez specjalistyczną firmę. Upewnij się, że środek transportu jest bezpieczny i odpowiedni dla Twojego zwierzaka.

W trakcie przeprowadzki międzynarodowej

1. Transporter i akcesoria podróżne

Zainwestuj w bezpieczny i wygodny transporter, który spełnia międzynarodowe standardy transportu zwierząt. Pamiętaj również o zabraniu wody oraz ulubionych zabawek i kocyka, aby zwierzę czuło się komfortowo.

2. Bezpośrednio przed podróżą

Unikaj karmienia zwierzęcia na kilka godzin przed wylotem, aby zminimalizować ryzyko mdłości. Zapewnij mu jednak dostęp do świeżej wody.

przeprowadzka zagraniczna ze zwierzętami domowymi

Po przybyciu na miejsce docelowe

1. Kwarantanna

Jeśli kraj docelowy wymaga kwarantanny, upewnij się, że wiesz, gdzie i jak długo będzie ona trwała. Odwiedzaj swoje zwierzę tak często, jak to możliwe, aby pomóc mu się zaadaptować.

2. Adaptacja do nowego otoczenia

Po przybyciu do nowego domu, poświęć czas na spokojne zapoznanie zwierzęcia z nowym otoczeniem. Ustaw jego legowisko, miski z wodą i jedzeniem oraz zabawki w łatwo dostępnych miejscach.

3. Nowy weterynarz

Znajdź nowego weterynarza w okolicy jak najszybciej. Dobrze jest sprawdzić to jeszcze przed przeprowadzką, aby w nagłych przypadkach wiedzieć, dokąd się zwrócić.

Podsumowanie: Przeprowadzka ze zwierzętami domowymi, od czego zacząć?

Przeprowadzka zagraniczna ze zwierzętami domowymi wymaga starannego planowania i przygotowań. Pamiętając o sprawdzeniu przepisów, odpowiednim przygotowaniu zdrowotnym, zapewnieniu bezpiecznego transportu oraz troskliwej adaptacji w nowym miejscu, możesz sprawić, że przeprowadzka będzie jak najmniej stresująca dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo zwierzęcia są najważniejsze przez cały proces przeprowadzki.

Kontakt – bezpłatna wycena

 Zapraszamy do kontaktu w celu bezpłatnej wyceny, którą wykonamy bardzo szybko: w ramach jednej rozmowy telefonicznej.

Zadzwoń: +48 516 399 176

napisz e-mail: biuro@solidnyprzewoznik.pl

lub wypełnij formularz >>

PS: Specjalizujemy się w przeprowadzkach całych mieszkań i domów. Dlatego z transportem pojedynczych rzeczy nie będziemy w stanie Ci pomóc.